Wyjątkowy gość w Aeroklubie Jeleniogórskim

W niedzielę 21 maja br. lotnicy Aeroklubu Jeleniogórskiego mieli przyjemność gościć na lotnisku wnuczkę wieloletniego prezesa Aeroklubu Władysława Kuczery Panią Małgosię Zioła, mieszkającą obecnie z rodziną w San Francisko. Na spotkaniu obecni byli tak zasłużeni dla Aeroklubu członkowie Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, jak Bolesia Jońca i Wiesław Dziedzio, prezes AJ Andrzej Piotrowski, dyrektor Jacek Musiał, jego ojciec Jerzy Musiał i członkowie: Marek Koselski, Marcin Zatoński, Anna Banaś i Stanisław Błasiak.

Pani Małgosia pokazała zebranym historyczne i aktualne zdjęcia swojej rodziny, wśród nich córki Jany i wnuczki Emilii. Dyrektor Jacek Musiał zrewanżował się prezentacją trzech dyplomów z lat młodości Władysława Kuczery, który je ofiarował dla aeroklubu i które dyrektor skrzętnie przechowuje jako bardzo cenne pamiątki.

Warto przypomnieć, że Władysław Kuczera stanowisko prezesa AJ piastował w latach 1961 – 1973. Urodził się On 16 czerwca 1898 roku w Jaśle. W I Wojnie Światowej brał udział w walkach 2. Brygady Legionów Polskich. Maturę zdał w Samborze w roku 1918. Lotnictwem zainteresował się w roku 1926. Pracował aktywnie w LOPP, będąc członkiem Zarządu Powiatowego LOPP w Krośnie. W roku 1933 ukończył szkolenie szybowcowe na kursie w Czerwonym Kamieniu, gdzie uzyskał kategorię B. Na trening szybowcowy dojeżdżał do Bezmiechowej.

W październiki 1945 przeprowadził się do Jeleniej Góry. Został zatrudniony w Dolnośląskich Zakładach „Gazociągi”, następnie przeniósł się do Fabryki Narzędzi, gdzie pracował jako kierownik inwestycji. W roku 1946 był jednym z założycieli Aeroklubu Jeleniogórskiego. Aktywnie przyczynił się do budowy hangarów w Jeżowie Sudeckim i na lotnisku jeleniogórskim. Łącznie wylatał na szybowcach i samolotach 80 godzin.

Za swoją pracę i działalność społeczną był wielokrotnie nagradzany, m. in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką LOPP, odznaką Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

Władysław Kuczera zmarł w roku 1987 i spoczywa na starym cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze.

Na miłym spotkaniu z Panią Małgosią wykonano wiele zdjęć okolicznościowych.

Stanisław Błasiak