Aeroklu Jeleniogórski

Lotnisko Jelenia Góra (EPJG)

Lotnisko Jelenia Góra znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Położone jest na obrzeżach miasta Jelenia Góra, w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczonej przez Karkonosze.

Charakterystyka

Lotnisko zostało założone w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego historia jest ściśle związana z działalnością Aeroklubu Jeleniogórskiego, który od początku istnienia lotniska zajmuje się organizacją różnych form aktywności lotniczej. Aeroklub prowadzi szkolenia lotnicze, organizuje pokazy oraz imprezy związane z lotnictwem, przyciągając zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.

Lotnisko Jelenia Góra jest przystosowane do obsługi lekkich statków powietrznych. Przyjmuje przede wszystkim samoloty turystyczne i sportowe, szybowce, a także balony. Jest to miejsce popularne wśród miłośników lotnictwa rekreacyjnego i sportowego. Dzięki swojej lokalizacji i odpowiedniej infrastrukturze, lotnisko jest idealnym miejscem do uprawiania sportów lotniczych, zwłaszcza szybowcowych, co czyni je jednym z ważniejszych ośrodków tego typu w Polsce.

Lotnisko posiada trawiastą drogę startową, która jest dostosowana do operacji lotniczych dla lekkich statków powietrznych. Jego działalność koncentruje się głównie na lotach szkoleniowych, turystycznych oraz sportowych, a także na organizacji różnorodnych wydarzeń lotniczych, które przyciągają zarówno pilotów, jak i pasjonatów lotnictwa z całego kraju.

Przedpole

Od północy:
Szosa Jelenia Góra – Wrocław wysadzona drzewami, zabudowania. Dalej znajdują się pola i łąki. Lotnisko otacza rzeka Bóbr.

Od wschodu:
Lotnisko zakończone skarpą 3 m α=50º, zabudowania stacji pomp. Pola uprawne, zakole Bobru, tory kolejowe (2) i most kolejowy na rzece Bóbr.

Od strony północno – wschodniej:
Góra Koziniec (+180 m).

Od południa:
Szosa okolona drzewami, tory kolejowe (linia kolejowa) – wielotorowa, na kierunku E – W.

Od zachodu:
Jelenia Góra, zabudowania, fabryki, kominy. Między mostem a lotniskiem dół 100 200 4 m. Skarpa pod lotniskiem.

Nawierzchnia:
Trawiasta z kamiennym podłożem, odporna na intensywne opady przy eksploatacji.

Przeszkody