Aeroklu Jeleniogórski

Lotnisko Jeżów Sudecki (EPJS)

Lotnisko Jeżów Sudecki jest położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Znajduje się w niewielkiej miejscowości Jeżów Sudecki, która leży na północ od Jeleniej Góry, u podnóża Karkonoszy. To malownicze położenie sprawia, że jest to jedno z bardziej urokliwych lotnisk w Polsce.

Charakterystyka

Historia lotniska w Jeżowie Sudeckim sięga lat międzywojennych. Zostało założone w 1924 roku, co czyni je jednym z najstarszych działających lotnisk w Polsce. W okresie międzywojennym lotnisko było ważnym ośrodkiem szybowcowym, a jego tradycje lotnicze są kontynuowane do dziś.

Lotnisko w Jeżowie Sudeckim jest przystosowane do obsługi lekkich statków powietrznych. Przyjmuje przede wszystkim szybowce, samoloty sportowe i turystyczne, a także motolotnie i balony. Jego główną atrakcją są loty szybowcowe, z uwagi na korzystne warunki termiczne oraz piękne widoki na Karkonosze i okolice. Dzięki doskonałym warunkom do uprawiania sportów szybowcowych, lotnisko jest popularne wśród pilotów szybowców z całej Polski.

Lotnisko posiada trawiastą drogę startową, która jest przystosowana do operacji lotniczych dla lekkich statków powietrznych. Jest to miejsce, gdzie regularnie odbywają się szkolenia lotnicze, zawody szybowcowe oraz różnorodne imprezy lotnicze. Aeroklub Jeleniogórski, który zarządza lotniskiem, organizuje liczne wydarzenia, które przyciągają miłośników lotnictwa oraz turystów.

Lotnisko w Jeżowie Sudeckim to nie tylko ważny ośrodek sportów lotniczych, ale także miejsce o bogatej historii i tradycji, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pilotów, pasjonatów lotnictwa, ale i turystów.